Derby - Statystyki

Derby - Statystyki

Teks i statystyki przygotowane przez Krystiana Pielachę:

Historia meczy derbowych Ruchu Ryki z Mazowszem Stężyca. Czy górą MKS Ruch!!!

Nic tak nie rozgrzewa emocji kibiców piłkarskich jak mecze derbowe. Są ważniejsze niż mecz z mistrzem kraju, czy inne sukcesy piłkarskie. Nie ważne czy odbywają się na poziomie Ekstraklasy, II ligi, klasy okręgowej, czy ostatniej klasy C. Nie ma znaczenia nawet to, że derbowy rywal obecnie lideruje na szczycie tabeli, a jego przeciwnik od kilku kolejek okupuje strefę spadkową i nie wygrał jeszcze żadnego meczu. Jak mówi znane w środowisku piłkarskim przysłowie: „Derby rządzą się własnymi prawami”. I dużo jest w tym prawdy. Bo w tego rodzaju pojedynkach, każdy piłkarz czy kibic który choć raz je przeżył, wie że aktualny potencjał piłkarski nie jest najważniejszy. W sytuacji gdy dochodzi czynnik emocjonalny, często połączony z negatywnym nastawieniem do lokalnego rywala, to poziom sportowy piłkarzy rzekomo lepszej drużyny ma niewielkie znaczenie lub nawet żadnego. Wspomnieć należy jeszcze jeden ważny czynnik oddziaływujący na piłkarzy, działaczy, a przede wszystkim na kibiców, to że wygranie derbów równa się ze zdobycie w danym sezonie mistrzostwa miasta, gminy, powiatu, czy województwa. Tak zdobyte mistrzostwo niweluje zwycięskiej, a słabszej drużynie niższą pozycję zajętą w lidze niż lokalny rywal. Każdy kto uczestniczył w derbach wie o czym piszę.

Zbliżający się niedługo (1 września) po ośmioletniej przerwie derbowy pojedynek Ruchu Ryki z Mazowszem Stężyca, zachęcił mnie do sięgnięcia w głąb historii rywalizacji pomiędzy obydwoma drużynami. Ruch, spadkowicz z IV ligi, po dotychczas rozegranych czterech kolejkach Lubelskiej Klasy Okręgowej, zajmuje 13 pozycję z jednym punktem (br. 3:11). Mazowsze plasuje się na 14 pozycji z zerową zdobyczą punktową (br. 4:15). Już drugi sezon występuje w lidze okręgowej, po wcześniejszym kilkuletnim pobycie na poziomie lubelskiej Klasy A. Drużyna z Ryk do nowego sezonu przystąpiła w bardzo mocno odmłodzonym składzie, złożonym głównie z wychowanków. Z zewnątrz gra tylko jeden piłkarz. Celem postawionym przed zespołem jest ogrywanie młodych zawodników i uplasowanie się drużyny na jak najwyższej pozycji. Szans na powrót do IV ligi w tym sezonie jak i następnych kilku nie ma. I to ze względów sportowych, jak również i organizacyjnych, gdyż Ryki nie dysponują obiektami sportowymi spełniającymi wymogi licencyjne LZPN na czwartoligowy poziom. Drużynie ze Stężycy awans także nie grozi, ale cel postawiony przed nią jest taki sam jak w Rykach – walczyć o utrzymanie, a następnie o jak najwyższą pozycję.

Jednak dla kibiców obydwóch drużyn bardzo istotne, lub najistotniejsze będą wyniki ligowego dwumeczu. Kto uzyska w nich korzystniejszy rezultat, ten będzie mistrzem powiatu ryckiego w sezonie 2019/2020. Jak pokazuje już długa historia spotkań pomiędzy Ruchem a Mazowszem, zwycięzcę nie było łatwo wskazać. Pomimo wszelkich przewidywań popartych mniej lub bardziej słusznymi argumentami, zawsze ostateczna weryfikacja następowała na boisku, często inna od przedmeczowych prognoz.

Mazowsze Stężyca które zostało założone w 1947 r., jest obecnie najstarszym klubem sportowym działającym na terenie powiatu ryckiego. Do końca lat 90-tych palmę pierwszeństwa dzierżył założony w 1925 r. Wojskowy Klub Sportowy Orlęta Dęblin, który wówczas został rozwiązany, a raczej włączony do Kolejowego Klubu Sportowego Czarni Dęblin. Klub ten powstał w 1947 r. i miał burzliwą historię. Wielokrotnie przechodził zmiany organizacyjne, a najważniejszą na oczątku lat 60-tych, gdy „kolejarze” zostali włączeni do WKS Orląt Dęblin. Dopiero od sezonu 1969/1970 dzięki staraniom działaczy sportowych został powołany nowy klub KS Dęblin (następnie MKS, MZKS oraz Delta), by w 80-tych latach powrócić do dawnej nazwy Czarni. Tutaj jest wielce dyskusyjna sprawa, czy Czarni rzeczywiście mogli sobie rościć prawa do swego powstania w 1947 r. Ale jak wszystkim wiadomo, na skutek niegospodarności władz klubowych KKS Czarni Dęblin kilka lat temu zbankrutował i przestał istnieć. Ruch Ryki został założony rok po Mazowszu w lipcu 1948 r. – i oba te kluby sportowe są obecnie najstarszymi działający na ternie powiatu ryckiego. Do nich najbliżej Amatorowi Rososz-Leopoldów, którego początku sięgają 1961 r.

Tak więc zbliżające się derby Ruchu Ryki z Mazowszem Stężyca mogą zdecydowanie być uznane za najstarsze derby piłkarskie powiatu ryckiego. Na pewno z nimi nie będą nigdy konkurowały dawne jeszcze bardziej emocjonujące mecze z Orlętami i Czarnymi. A historia rycko-stężyckich pojedynków przedstawia się następująco.

Pierwszy mecz rozegrany pomiędzy Ruchem, a Mazowszem jaki udało się dotychczas miał miejsce 27 października 1974 r. w Rykach na poziomie warszawskiej Klasy B, Podokręgu Otwock. Czy wcześniej mogło dojść do potyczek sportowych pomiędzy obydwoma klubami? Na pewno tak, ale nie koniecznie były to mecze oficjalne.

Do meczy towarzyskich pomiędzy obydwoma klubami najprawdopodobniej dochodziło już pod koniec lat 40-tych, ze względu na swe bliskie położenie, które nadal są kontynuowane jako mecze kontrolne w przerwach w trakcie przygotowań do kolejnej rundy czy nowego sezonu. Pierwszy znany mecz sparingowy odbył się w listopadzie 1980 r., a do obecnej chwili znanych jest trzynaście takich pojedynków, których bilans zdecydowanie jest na korzyść Ruchu Ryki. Odniósł on 8 zwycięstw, zanotował 4 remisy i jedną porażkę. Stosunek bramek wynosi 54:23. Statystyka meczy rozegranych przez Ruch z Mazowszem w Rykach wygląda następująco: z – 4, r – 4, p – 1, br. 24:9. Podobnie wygląda statystyka meczy wyjazdowych: z – 4, r – 4, p. – 0, br. 30:14. W każdym meczu Ruch średnio strzelał 4,1 bramki, a tracił 1,7 bramki. Ogólna średnia wszystkich bramek strzelonych przez obydwa kluby wynosi 5,9. To bardzo dużo. Jednak ze względu na brak pełniejszej informacji o meczach sparingowych od lat 40-tych po czasy współczesne, statystyki gier kontrolnych nie oddają pełnego obrazu zmagań.

Do meczy towarzyskich należy również zaliczyć turniej piłkarski rozegrany w Stężycy 23 sierpnia 1987 r. o Puchar Prezesa LKS Mazowsze Stężyca, zorganizowany z okazji 40-lecia stężyckiego klubu. Jednak jego wyniki nie są znane. Do statystyki nie zaliczyłem meczu z 17 marca 2007 r. odnośnie którego zdołałem dotychczas ustalić, że w trakcie niego Adam Belka strzelił trzy bramki.

Mecze towarzyskie:

  • 2.11.1980: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 0:2
  • 20.03.1983: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 3:0
  • 24.07.1999: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 10:3, (dla Ryk: Gardziński – 4, Nowak – 2, Szymański – 2, Kawiak, Wójcik)
  • 5.03.2006: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:3, (dla Ryk: Wojtaś, Kaszak, Krogulec)
  • 22.02.2009: MKS Ryki – Mazowsze Stężyca 2:2, (dla Ryk: Kozdrój, Starosz)
  • 12.08.2009: Mazowsze Stężyca – MKS Ryki 4:7, (Gajdziński – 2, Kurowski, D. Utnicki – Sikora – 3, Kozdrój – 2, Chachuła, Prządka)
  • 20.02.2010: MKS Ryki – Mazowsze Stężyca 2:0, (dla Ryk: Gransztof, Sikora)
  • 4.08.2010: Mazowsze Stężyca – MKS Ryki 3:3, (dla Ryk: W. Kępka – 2, Sikora – 1)
  • 12.03.2011: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 3:3, (dla Ryk: Sikora, W. Kępka, Mądry)
  • 3.08.2011: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 0:9 (0:2), (Sikora – 4, Gransztof – 2, Kępka, Krogulec, Sudowski)
  • 16.03.2013: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 7:2, (dla Ryk: Sikora – 3, Grykałowski –
  • 2, Chachuła, Mądry)
  • 21.02.2016: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 1:4, (dla Ryk: Kryczka – 2, Gransztof, Frączek)
  • 5.08.2018: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 1:1 (0:1), (dla Ryk: Darnia 35′)

Rozgrywki o Puchar Polski na szczeblu okręgowym, dla wielu drużyn z niższych lig są jedynym miejscem, gdzie poprzez dobre wyniki mogą zaprezentować się kibicom całej Polski i zaskarbić sobie ich przychylność. Jednak dla wielu drużyn szczególnie dla tych z najniższych klas rozgrywkowych złem koniecznym, gdzie do grania zmuszają je zarządzenia lokalnego związku piłki nożnej.

Drużyny Ruchu i Mazowsza spotykały się również i na tym polu zmagań piłkarskich. Pierwsze mecze mogły mieć miejsce już w latach 50-tych, gdyż od tego czasu w grze o Puchar Polski mogły wystartować wszystkie drużyny, nawet te z najniższych klas. Jednak i tutaj brak źródeł nie pozwala na pełne odtworzenie przebiegu rywalizacji. Pierwszy znany mecz w rozgrywkach Pucharu Polskim na szczeblu okręgowych został rozegrany we wrześniu 2002 r. Do chwili obecnej znanych jest tylko 4 rozegrane mecze. Wszystkich gospodarzem było Mazowsze (jeden rozegrany w Dęblinie). Tutaj bilans jest niekorzystny dla drużyny Ruchu, która zwyciężyła tylko jeden raz, a trzy razy przegrała. Stosunek bramek jest następujący: 4:10. Średnia strzelonych bramek na mecz dla Ruchu wynosi 1, a straconych 2,5. Ogólna średnia wszystkich bramek strzelonych przez obydwie drużyny w meczach pucharowych wynosi 2,5. Naznaczyć należy, iż w ostatnim meczu pucharowym jaki miał miejsce w sierpniu 2018 r. został przyznany walkower 3:0 dla Stężycy, gdyż drużyna Ruchu stawiła się na mecz ze zbyt małą liczbą graczy uprawnionych do gry. Pod odgwizdaniu przez sędziego walkowera rozegrano mecz sparingowy.

Mecze w Pucharze Polski na szczeblu okręgowym:

  • Runda III, 11.09.2002 (Dęblin): Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:1
  • Runda I, 15.08.2004: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:3, (dla Ryk: M. Jędrych – 2, Lipiec – 1)
  • Runda I, 13.08.2006: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 3:0 (1:0), (Utnicki 20′, 80′, Kurowski 85′)
  • Runda II, 5.08.2018: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 3:0 wo

W stosunku do meczy towarzyskich i pucharowych, najpełniejszy obraz rywalizacji pomiędzy Ruchem i Mazowszem przedstawiają rozgrywki ligowe. Z powodu braku dokumentów trudno jest ustalić wyniki rywalizacji w latach 1949–1953, gdy obie drużyny mogły grać razem w Klasie C lub D. W latach 1954–1974 obie drużyny grały w różnych ligach – Ruch zawsze wyżej – by od sezonu 1974/1975 spotkać się na poziomie Klasy B. Od tamtego momentu do dnia dzisiejszego, obecny sezon 2019/2020 jest już 17 wspólnym sezonem gry Ruchu i Mazowsza w jednej lidze piłkarskiej. Brakuje jednak wyników meczy z trzech sezonów: 1975/1976, 1976/1977 oraz 1977/1978.

Ruch rozegrał na różnych poziomach ligowych z Mazowszem łącznie 26 meczy. Odniósł 12 zwycięstw, 9 porażek oraz odnotował 5 remisów. Stosunek bramkowy także stoi po stronie ryczan: 57:33. Średnia strzelonych bramek przez Ruch wynosi 2,1 a straconych 1,2. W meczach na własnym boisku Ruch rozegrał 13 spotkań, z których wygrał 6, przegrał 3, a zremisował 4 (br. 27:13). W 13 meczach wyjazdowych również odniósł 6 zwycięstw, z tym że przegrał aż 6 razy i jeden raz zremisował. Podczas meczy ligowych padło łącznie 90 bramek, co daje dobrą średnią 3,4 bramki na mecz. Tak więc kibice w pojedynkach derbowych pomiędzy Rykami i Stężycą nie mogą narzekać na nudę.

Mecze ligowe:

Sezon 1974/1975: Klasa B, Podokręg/Delegatura Otwock (woj. warszawskie)

  • 27.10.1974: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 7:0
  • 18.05.1975: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 1:5

Sezon 1975/1976: Klasa B (woj. lubelskie)

  • brak danych

Sezon 1976/1977: Klasa wojewódzka B, grupa zachodnia

  • brak danych

Sezon 1977/1978: Klasa wojewódzka B, grupa zachodnia

  • brak danych

Sezon 1983/1984: Lubelska Klasa A

  • 4.09.1983: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 2:1
  • 1.04.1984: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 0:1

Sezon 1984/1985: Lubelska Klasa A

  • 2.09.1984: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 1:1 (0:1), (dla Ryk: Kosior)
  • 14.04.1985: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 1:3

Sezon 1985/1986: Lubelska Klasa A

  • 3.11.1985: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 1:1
  • 15.06.1986: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 1:3

Sezon 1986/1987: Lubelska Klasa A, grupa I

  • 7.09.1986: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 3:1
  • 12.04.1987: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 2:2

Sezon 1987/1988: Wojewódzka Klasa A, grupa I

  • 27.09.1987: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 1:0
  • 8.05.1988: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 0:4

Sezon 1998/1999: Klasa Okręgowa, grupa Lublin

  • 11.11.1998: Hortex Ryki – Mazowsze Stężyca 5:0 (2:0), (Gardziński 2′, 24′, 70′, 83′, 87)
  • 20.06.1999: Mazowsze Stężyca – Hortex Ryki 1:3 (1:1), (Mikusek 22′ – Gardziński 10′, 90′, L. Kępka 85′)

1999/2000 – Lubelska Klasa Okręgowa

  • 29.08.1999: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 3:0 (0:0), (Gruza 55′, 86′, Belka 80′)
  • 9.04.2000: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:3 (0:2), (dla Ryk: Gardziński 6′, 20′, Belka 52′k)

Sezon 2000/2001 – Lubelska Klasa Okręgowa

  • 30.08.2000: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 1:3 (0:1), (dla Ryk: Gardziński 90′)
  • 8.04.2001: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:1 (0:1), (dla Ryk: L. Kępka 44′)

Sezon: 2004/2005 – Klasa A, grupa: Lublin II

  • 3.10.2004: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:1
  • 15.05.2005: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 1:0 (0:0), (Lipiec 82′)

Sezon: 2005/2006 – Klasa A, grupa: Lublin II

  • 11.09.2005: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:1 (2:0), (Filipek 5′, Fal 45′ – Przybysz 86′)
  • 23.04.2006: Ruch Ryki –Mazowsze Stężyca 3:1 (1:0), (Adrian Jasek 60′ sam., Ł. Majek 78′, Wojtaś 78′ – Stachurski 86′)

Sezon: 2006/2007 – Klasa A, grupa: Lublin II

  • 15.10.2006: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 0:0
  • 27.05.2007: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 2:1 (1:0), (Kołdej 1′k, Utnicki 60′ – Madej 65′)

Sezon 2010/2011 – Klasa Okręgowa, grupa: Lublin

  • 26.09.2010: Ruch Ryki – Mazowsze Stężyca 2:2 (0:1), (W. Kępka 69′, 80′k – Kłak 35′, Stachurski 55′k)
  • 14.05.2011: Mazowsze Stężyca – Ruch Ryki 1:5 (0:3), (Mateusz Utnicki 75′ – Buala Bola 16′, Sikora 30′, 40′, 65′, Krogulec 80′)

Podsumowując wszystkie powyżej przedstawione mecze drużyny Ruchu Ryki i Mazowsza Stężyca rozegrały łącznie 43 mecze. W bilansie meczowym korzystniej wypadają oczywiście piłkarze z Ryk, którzy wygrali 21 meczy, przegrali 13 i zremisowali 9. Rezultat bramkowy wynosi 57:33 dla ryczan. Średnia bramek strzelonych na mecz przez Ruch wynosi 2,4, a straconych 1,8. Na 43 mecze Ruch 19 rozegrał na własnym boisku a 24 na wyjeździe. Na własnym boisku odniósł 10 zwycięstw a u rywali 11, u siebie przegrał 4 a na wyjeździe 9, u siebie odnotował 5 remisów a na wyjeździe 4. Stosunek bramkowy we wszystkich spotkaniach wynosi 115:66 dla Ruchu, w tym bilans domowy: 51:64 oraz wyjazdowy: 22:44. We wszystkich 43 meczach zostało strzelonych 181 bramek, co daje średnią 4,2 bramki na mecz. Najwyższe zwycięstwa odniesione przez Ruch Ryki w meczu z Mazowszem Stężyca to: 10:3, 9:0, 7:0 (×2), 7:4, 5:0, 5:1. Najwyższe porażki to: 3:0 (×2), 3:1 (×3). Najwyższe remisy to: 3:3 (×2).

Najwięcej bramek dla Ruchu strzelili najprawdopodobniej Tomasz Sikora oraz Grzegorz Gardziński. Ten ostatni w meczu rozegranym 1 listopada 1998 r. w Rykach popisał się fenomenalnym osiągnieciem, strzelając drużynie ze Stężycy wszystkich pięć bramek.

Bramki dla Ruchu zdobywali:

16 – Tomasz Sikora

14 – Grzegorz Gardziński

6 – Wojciech Kępka

5 – Adam Belka

4 – Krzysztof Gransztof

3 – Sebastian Kozdrój, Karol Krogulec

2 – Patryk Chachuła, Zbigniew Gruza, Jarosław Grykałowski, Marcin Jędrych, Leszek Kępka, Sławomir Kryczka, Leszek Lipiec, Piotr Mądry, Patryk Nowak, Piotr Szymański, Łukasz Wojtaś

1 – Lucien Buala Bola, Damian Darnia, Mariusz Frączek, Bartłomiej Kaszak, Marcin Kawiak, Jerzy Kosior, Mateusz Madej, Łukasz Majek, Sebastian Prządka, Rafał Przybysz, Mariusz Starosz, Paweł Sudowski, Piotr Wójcik

1 samobójcza dla Ruchu – Adrian Jasek

Bramki dla Mazowsza Stężyca zdobywali: 6 – D. Utnicki, 2 – Gajdziński, Stachurski, 1 – Fal, Filipek, Kłak, Kołdej, Kurowski, Mikusek.

Statystyki bardzo dużo, ale nie powinna on przesłonić prawdziwych zmagań i emocji na boisku, które są istotą każdej dyscypliny sportu. Mam nadzieję, że powyższe informacje bardziej rozpalą piłkarzy i kibiców przed niezwykle emocjonującymi derbami jakie odbędą się 1 września o godzinie 16.00 na stadionie w Rykach.

Wszystkich osoby, które posiadałyby informacje uzupełniające wiedzę na temat meczy derbowych pomiędzy Ruchem i Mazowszem serdecznie zapraszam do kontaktu pod adresem e-mail: krystian-pielacha@wp.pl lub pod numerem telefonu 509-629-213.

Krystian Pielacha

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości