Klub



Miejski Klub Sportowy RUCH Ryki

ul. Warszawska 62, 08-500 Ryki
TEL (81) 865 68 65
e-mail: ruchryki@wp.pl
NIP 716 000 50 10

 

NUMER KONTA BANKOWEGO

Bank Spółdzielczy Ryki
34 8724 0005 2001 0000 1081 0001

ZARZĄD

Wybrany na Walnym Zebraniu MKS Ruch Ryki w dniu 15 luty 2019 r.
Zarząd ukonstytuował się w składzie:

PREZES
Elżbieta Kuchnio

WICEPREZES

Adam Luc

SEKRETARZ

Mariusz Starosz

SKARBNIK

Włodzimierz Sikora

CZŁONKOWIE ZARZĄDU

Robert Gałązka
Artur Kachel
Wojciech Kępka
Paweł Ostrzyżek

HISTORIA KLUBU

Zaczęło się w 1948 roku

Dzięki staraniom sympatyków piłki nożnej takich jak Zbigniew Romarz i Zbigniew Owczarski, w lipcu 1948 r. doszło do założenia Klubu Sportowego Plon Ryki. Swoją nazwę klub zawdzięczał temu, że jego patronem była wówczas Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Rykach. Pierwszy zarząd stanowili: Zbigniew Romarz – prezes, Władysław Jędrych – sekretarz, Wacław Owczarski – skarbnik, Mieczysław Traczyk – gospodarz, Zbigniew Owczarski – kierownik drużyny, Władysław Jeżewski – członek Zarządu oraz Stanisław Janus – członek Zarządu. Funkcję trenera pełnił Zbigniew Owczarski. W skład komisji rewizyjnej weszli: przewodniczący – Wacław Szlendak i członkowie: Józef Kępka, Marian Radzik, Bogdan Kuchnio oraz Bolesław Nakonieczny.

Plon Ryki w sezonie 1948/1949 został zgłoszony do rozgrywek Klasy C województwa lubelskiego, zajmując ostatecznie pierwsze miejsce. Po wygranym barażu 2:1 z Pogonią Szczebrzeszyn awansował do Klasy B. Jednak zgodnie z przynależnością administracyjną Ryk drużyna został przeniesiona do rozgrywek piłkarskich w województwie warszawskim i wystartował ponownie od Klasy C.

Pierwsze boisko piłkarskie znajdowało się w miejscu ówczesnego targowiska nad stawem Buksa przy ul. Warszawskiej, gdzie obecnie znajduje się stadion. Było w bardzo złym stanie, gdyż co czwartek odbywały się na nim targi, a przed każdym treningiem i meczem trzeba było go posprzątać z nieczystości. Na mecze wyjazdowe piłkarze jeździli samochodami wypożyczonymi od zakładów pracy, osób prywatnych, a także koleją.

Na skutek reformy sportu przeprowadzonej przez rząd Polski Ludowej, każdy klub został przyporządkowany do określonej branży przemysłowej od której przybierał swoja nazwę. Plon Ryki mając za patrona Spółdzielnię SCh przyjął nazwę KS Spójnia Ryki. Jednak w grudniu 1954 r., na skutek połączenia dwóch Zrzeszenie Sportowych Ogniwa i Spójni, powstało nowe pod nazwą Sparta. Tak więc ryccy piłkarze kontynuowali swą grę pod nową nazwą KS Sparta Ryki. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła na przełomie 1955 i 1956 r. Klub przeszedł pod struktury LZS – przyjmując nazwę LZS Ryki. Patronat nad klubem utrzymywał Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni Rolniczych w Rykach. W tym okresie od roku 1950 do 1960 obowiązywał system rozgrywek wiosna-jesień.

Przez kolejne sezony do 1956 r. ryccy piłkarze grali na szczeblu warszawskiej Klasy C, gdy po zajęciu drugiego miejsca za Lotnikiem Dęblin, awansowali razem z dęblinianami do Klasy B. Był to duży sukces dla klubu i mieszkańców Ryk. LZS Ryki, przez najbliższe trzy sezony grał w Klasie B. Jednak sezon w 1959 r., w którym zajął przedostatnie miejsce zakończył się wycofaniem klubu z rozgrywek piłkarskich. Przyczyn było kilka. Trudności finansowe i organizacyjne oraz sprawa rozpoczęcia budowy stadionu w Rykach. Przerwa w grze trwała dwa sezony. W tym czasie wybudowany został stadion posiadający nowe boisko oraz trybuny kamienne, służące kibicom do dnia dzisiejszego. LZS Ryki powrócił do gry w sezonie 1960/1961 zajmując ostatecznie w Klasie C pierwsze miejsce i ponownie awansował do Klasy B.

27 kwietnia 1968 r. doszło do zmiany nazwy na Ludowy Klub Sportowy Ruch Ryki, co miało być wyrazem rozpoczęcia budowy silnego, wielosekcyjnego klubu sportowego. W Klasie B Ruch grał do sezonu 1970/1971, w którym to odnotował historyczny awans do Klasy A (czwarty poziom ligowy). Drużynę wówczas już od wielu lat trenował Roman Piątkowski, także wieloletni piłkarz ryckiego klubu. Radość z gry na wysokim poziomie trwała tylko przez trzy sezony, i Ruch musiał ponownie grać w Klasie B.

W 1970 r. młodzi chłopcy z Ryk wzięli udział w turnieju dzikich drużyn o Złotą Piłkę organizowanym przez Trybunę Mazowiecką. Drużyna Tarpanów bez większych trudność przeszła eliminacje rejonowe awansując do rozgrywek finałowych. Odbyły się one w dniach 20–21 czerwca w Wołominie i Pruszkowie. Po wygraniu 3:2 z Romą Piastów i Orlętami Ciechanów 1:0, w finale Tarpany wygrały 3:0 z Rynkersami Pułtusk. Był to największy sukces ryckiej piłki. 29 września 1970 r. na stadionie w Rykach odbył się pierwszy mecz międzypaństwowy pomiędzy drużyną Tarpanów, a Puśynas z Litwy. Po zaciętym meczu ryczanie wygrali 3:1. W kolejnym turnieju o Złotą Piłkę rozegranym rok później, nieco zmieniona już drużyna z Ryk pod nową nazwą Altanaro, dotarła ponownie do finału, ale tym razem przegrała 3:1 z Harpagonami Sierpc. 9 października 1971 r. doszło w Rykach do kolejnego meczu międzynarodowego, w którym drużyna ryckich juniorów zagrała z czechosłowackim Sokołem Krachleby, wygrywając 2:1. Jeszcze w tym samym roku młodzi piłkarze udali się na rewanż do Krachleb, gdzie rozegrali dwa mecze z Sokołem, przegrywając je 2:1 i 1:0.

W wyniku reformy administracyjnej w 1975 r., Ryki zostały przyłączone do województwa lubelskiego, a Ruch Ryki od sezonu 1975/1976 rozpoczął grę w rozgrywkach OZPN w Lublinie. Zgłoszony został do lubelskie Klasy B.

8 lutego 1976 r. podczas wlanego zebraniu nastąpiła zmiana nazwy na LKS Hortex Ryki, co było spowodowane objęciem patronatu nad klubem przez Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Hortex”. Do końca lat 80-tych klub ze zmiennym szczęściem grał na poziomie Klasy A i B, od sezonu 1988/1989 w Lubelskiej Klasie Okręgowej, a od sezonu 1994/1995 w IV lidze lubelsko-radomskiej. Zazwyczaj na koniec sezonu zajmował miejsce po środku ligowej tabeli. W wyniku ponownej reformy administracyjnej w 1999 r., nastąpiła reorganizacja rozgrywek piłkarskich. Likwidacji uległa IV liga lubelsko-radomska, a Hortex Ryki niestety został zdegradowany do Lubelskiej Klasy Okręgowej. Od sezonu 1999/2000 klub powrócił do dawne nazwy – MKS Ruch Ryki. W kolejnych latach sytuacja w klubie nie była najlepsza, narastały trudności natury finansowej i organizacyjnej. Doprowadziło to w sezonie 2003/2004 do spadku klubu do Klasy A, w której pozostał na trzy sezony.

Przed sezonem 2007/2008 doszło do połączenia Ruchu Ryki z KS Auto-Mróz Ryki grającym w klasie okręgowej. Wówczas klub pod nową nazwą MKS Ryki, wystartował w rozgrywkach klasy okręgowej. Natomiast w Klasie A, przez jeden sezon grał rezerwowy zespół MKS II Ryki. 4 lutego 2011 r. podczas walnego zebrania na prośbę kibiców została przywrócona dawna nazwa – MKS Ruch Ryki, a sezon 2010/2011 zakończył się ogromnym sukcesem – awansem do IV ligi lubelskiej. Po czterech sezonach gry niestety przyszedł spadek i ponownie Lubelska Klasa Okręgowa. Jednak w sezonie 2016/2017 Ruch Ryki wygrał okręgówkę i powrócił do IV ligi. Jednak po dwóch sezonach gry na tym szczeblu rozgrywkowym ponownie spadł do Lubelskiej Klasy Okręgowej.

LZS Fregata Stawy

Najprawdopodobniej od sezonu 1969/1970 w rozgrywkach Klasy C województwa mazowieckiego wystartowała drużyna LZS Fregata Stawy. Był to klub piłkarski założony przez pracowników Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych w Rykach, i przez tą instytucję sponsorowany. Z tego względu iż LZS grał na boisku w Stawach, w nazwie została uwzględniona ta miejscowość. Po kolejnym sezonie gry Fregata awansowała do Klasy B i niestety podczas rundy jesiennej sezonu 1971/1972 odnotowała tylko cztery remisy. Dało jej to ostatnie miejsce w tabeli. W tej trudnej sytuacji podjęta została decyzja o połączeniu się A-klasowym Ruchem Ryki. Od rundy wiosennej w A Klasie grał Ruch Ryki, a w B Klasie na miejscu Fregaty Stawy kontynuował rozgrywki Ruchu II Ryki. Rezerwy po zakończeniu sezonu na ostatnim miejscu w tabeli zostały wycofane z rozgrywek.

KS Auto-Mróz Ryki

W 2002 r. z inicjatywy Stanisława Mroza założony został Klub Sportowy Auto-Mróz Ryki. Powstał dla piłkarzy z Ryk, którzy z różnych przyczyn nie mogli grać w Ruchu Ryki. W swym pierwszym sezonie 2002/2003 KS wystartował w Lubelskiej Klasie B, zajął pierwsze miejsce i awansował do Klasy A. W sezonie 2004/2005 KS Auto-Mróz spotkał się w rozgrywkach A Klasy z Ruchem Ryki. Dwa mecze derbowe łatwo zostały wygrane przez Mroza 8:0 i 4:0. Po dwóch sezonach pobytu w Klasie A przyszedł kolejny awans i w sezonie 2005/2006 KS Auto-Mróz zameldował się w Lubelskiej Klasie Okręgowej. Był to ogromny sukces dla klubu. Po dwóch sezonach gry w klasie okręgowej doszło do połączenia A-klasowego Ruchu Ryki z KS Auto Mróz. Nowy klub pod nazwą MKS Ryki kontynuował grę w klasie okręgowej.

Nie tylko piłka nożna

MKS Ruch Ryki, nie tylko piłka nożna, choć przez 70 lat swego istnienia ta dyscyplina sportowa był przodującą i często jedyną uprawianą w klubie.

W latach 60-tych XX w. przy LZS Ryki działała sekcja podnoszenia ciężarów. 28 lutego 1966 r. jej zawodnicy uczestniczyli w zawodach rejonowych w Garwolinie, gdzie Głodek wygrał w kat. 245 kg, a Dobraczyński w kat. 272,5 kg. W grudniu 1967 r. ryccy ciężarowcy ponownie uczestniczyli w zawodach w Garwolinie. Kolejne informacje o działalności sekcji ciężarowej w Rykach pochodzą z końca 1979 r. Rozpoczęła swoją działalność z inicjatywy m.in. Mariana Grudniaka, Włodzimierza Wojtasia oraz Jan i Stanisław Dobraczyńscy. Jej członkowie wielokrotnie uczestniczyli w rejonowych zawodach. Sekcja zakończyła działalność w 1983 r.

Pierwsze informacje o sekcji zapasów pochodzą z 1965 r. W dnia 17–18 lipca zapaśnicy LZS Ryki uczestniczyli w mistrzostwach LZS-ów województwa warszawskiego. W klasyfikacji drużynowej zajęli 3 miejsce. W 1965 r. sekcja wystartowała w lidze międzywojewódzkie zapaśników, w której walczyła przez kilka sezonów, po czym jej działalność pod koniec lat 60-tych została przerwana. Wznowiono ją w 1974 r. i kontynuowano z sukcesami pod banderą Hortexu. Wychowankiem Zdzisława Wojtasiewicza – trenera ryckich zapaśników – był Leszek Ciota, późniejszy reprezentant i trener kadry narodowej. Sekcja zapasów została zawieszona w 1994 r.

W sezonie 1967/1968 LZS Ryki zgłosił do rozgrywek Klasy A siatkarzy sekcję męską, która z dużym powodzeniem grała na tym poziomie rozgrywek. Ostatni swój sezon 1969/1970 rozegrała w mazowieckiej lidze wojewódzkiej, która była trzecim poziomem rozgrywek w kraju. Sekcja siatkówki została reaktywowana przez Hortex Ryki w 1979 r., ale rozegrała jedynie jeden sezon w lubelskiej Klasie A.

W sezonie 1971/1972 LKS Ruch Ryki zgłosił do rozgrywek A Klasy mężczyzn drużynę piłki ręcznej. W pierwszym sezonie zajęła w rozgrywkach 3 miejsce. Po trzecim sezonie gry sekcja została zawieszona, a drużyna miała grać w rozgrywkach powiatowych.

Sekcja tenisa stołowego swoje początki ma 1973 r. Wówczas funkcjonowała jak Szkolny Klub Sportowy przy Technikum Budowlanym w Rykach. SKS rozgrywał mecze w Klasie A, a od 1976 r. został włączony do Hortexu Ryki. Od sezonu 1977/1978 tenisiści rozgrywali swoje mecze w Klasie B. W sezonie 1979/1980 awansowali do Klasy A. Jednak w 1982 r. sekcja została wyłączona z klubu i powróciła do SKS.

Sekcja szachowa przy Hortexie Ryki została założona w 1979 r. przez Eugeniusza Dudziaka. Od sezonu 1980 wystartował w lubelskiej Klasie A zajmując piąte miejsce. W sezonie 1980 r. odniosła wielki sukces uzyskując awans do Okręgowej Ligi Seniorów za szczeblu wojewódzkim. W późniejszych latach sekcją wspólnie z Dudziakiem kierował Kazimierz Woźniak. Od sezonu 1984 r. po spadku szachiści przystąpili do gry w Klasie A. Swoją działalność szachiści zakończyli prawdopodobnie w 1988 r.

Pod koniec lat 70-tych Zarząd Hortexu Ryki podjął decyzję o zorganizowaniu sekcji koszyków w oparciu o sekcję koszykarzy przejętą z Technikum Rolniczego w Sobieszynie. Jednak ze względów finansowych i organizacyjnych działania te zostały zatrzymane.

Sekcja judo została założona w 1980 r. z inicjatywy Jerzego Kopika. Trenerami sekcji byli: Sławomir Urbański, Janusz Musiał, Andrzej Kobiałko, Krzysztof Kamiński. Po pierwszych latach intensywnej pracy zaczęły pojawiać się pierwsze sukcesy i to nawet na arenie krajowej. W 1983 r. sekcja judo w klasyfikacji Polskiego Związku Judo zajmowała w kraju 41 miejsce. Liczyła wówczas 90 zawodników, w tym 14 kobiet. W 1985 r. Mariola Matysek i Mariusz Szłoda zajęli indywidualnie V miejsca w Mistrzostwach Polski Seniorów. Sekcja działała do 1988 r.

W latach 90-tych istniała sekcja lekkoatletyczna, która zawieszona została w 1995 r.

Sekcja Taekwondo założona w 1993 r. skupiała około 40 dziewcząt i chłopców. Działała jedynie przez kilka lat.

Na początku 1998 r. przy MKS Ruch Ryki została założona sekcja trójboju siłowego i wyciskania sztangi leżąc przez Pawła Naduka, który był jej pierwszym trenerem. Rozwój sekcji jak i pierwsze sukcesu przyszły bardzo szybko. Było ich tyle, że z pewnością można powiedzieć że sekcja trójboju siłowego była jak dotąd najbardziej utytułowaną w dziejach 70-letniej historii MKS Ruch Ryki. Swymi sukcesami przewyższyli wszystkie inne. Trudności organizacyjne i finansowe oraz brak porozumienia z zarządem, doprowadziły 28 stycznia 2001 r. do wyłączenia sekcji z klubu. Wówczas utworzony został odrębny Miejski Klub Sportowy Tur Ryki, który kontynuuje do obecnej chwili pasmo swoich sukcesów.

Sekcja kolarska w MKS Ruch Ryki została założona w 2000 r. z inicjatywy miłośnika tej dyscypliny sportu Andrzeja Dorosia. Jej członkami stali się również: Sławomir Nieleszczuk, Kazimierz Ciesielski, Marian Grudniach. Sekcja organizował co roku w Rykach Kolarskie Kryterium Uliczne, w którym uczestniczyli zawodnicy z całego kraju, jak również i z zagranicy. Zawodnicy ryckiej sekcji startowali w każdym roku w kilkunastu krajowych wyścigach mistrzowskich. Ze względów finansowych, jaki i natury organizacyjnej sekcja została rozwiązana na początku 2003 r.

Książka o historii ryckiej piłki

Obecnie przygotowywana jest publikacja książkowa upamiętniająca dzieje sportu w Rykach, na które składa się działalność klubów: MKS Ruch Ryki, LZS Fregata Stawy oraz KS Auto-Mróz Ryki. Dlatego pragnę zwrócić się do osób, którzy są w posiadaniu pamiątek, dokumentów oraz zdjęć dotyczących ww. klubów o ich udostępnienie, w celu wykorzystania do ww. publikacji. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: tel. 509-629-213, e-mail: krystian-pielacha@wp.pl. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Krystian Pielacha

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości